Calvert Period – 1865 do 1883 roku
W 1865 roku James Calvert, chemik i aptekarz z Belper , Derbyshire w Anglii, otworzył fabrykę ceramiki Langley Mill na miejscu dawnej cegielni nad Derbyshire. Historycznie rzecz biorąc, obszar ten był już zasiedlony przez największych producentów ceramiki kamionkowych (Nottinghamshire Coal Field) a wszystko to za sprawą położenia i doskonałej jakości czerwonej gliny, łatwego dostępu do złóż węgla, czyli naturalnego paliwa do piecy wypalających. Jest również wysoce prawdopodobne, że Calvert wybrał miejsce dla swojej fabryki ceramiki mając na uwadze, chociaż bliskość z Midland Railway i Kanału Erewash zapewniając najlepszą komunikację handlową. Początkowo produkcja skupiała sią na rzeczach użytkowych o przyzwoitej jakości. Produkowano głównie dzbany, wazony, donice.W 1870, James Calvert zawarł krótkotrwałą współpracę z innymi chemikami z Belper był wśród nich niejaki Williama Petera Adshead , który namówił Jamesa na spółkę Calvert & Adshead. Około 1880 roku Calvert próbował sprzedać swoje udziały co zakończyło się fiaskiem i rozpadem spółki. James Calvert poszedł na współpracę ze swoim synem Williamem Henry Calvert tworząc nową spółkę o dumnej nazwie J. Calvert & Son.
Pierwsze produkty po reformacji firmy nawet dosyć dobrze się sprzedawały a produkowali między innymi butelki do piwa, półmiski, garnki, dzbany, kubasy, miseczki, moździerze. Pozycje te były produkowane zarówno na potrzeby zwykłych użytkowników jak i dla biznesów chemicznych i aptekarskich.
Calvert i Lovatt okres – 1883 do 1895
W 1883 roku Albert Lovatt i jego brat, John Lovatt zawarli partnerstwo z Williamem Calvert. Dwóch braci pochodziło z tego samego miasteczka i jak sądzę Panowie kolegowali się wcześniej a być może nawet grali ze sobą za dzieciaka w piłkę. Lovatottowie mieli dosyć spore doświadczenie w ceramice i doskonale znali wartość i właściwości kamionki. Warto podkreślić, iż wcześniej pracowali w Denby Pottery, obsługiwanych przez Josepha Bourne & Son. Nowe partnerstwo w Langley Mill doprowadziło do opracowania i wprowadzenia nowych asortymentów wyrobów artystycznych. Nowe formy, ale przede wszystkim dekoratorzy a wśród nich sławy Angielskiej sceny ceramicznej Mary Helen Goodyer (c1856-1941), George Leighton Parkinson (1864/38). Fabryka prężnie się rozwijała aż do roku 1895, kiedy z niewiadomych przyczyn William Calver postanowił odejść z Langley Mill. Według mojej opinii wynikało to z kryzysu gospodarczego oraz słabej sprzedawalności ceramiki w latach 1890 – 1905 i trzeba przypomnieć, że w tym okresie zamknięto bardzo dużo fabryk nawet w samej europie. Po odejściu Calvert, firma została przemianowana Lovatt & Lovatt .