Cykl : “Zapomniane i wspaniałe” ROOKWOOD

Rookwood była pierwsza pracownią ceramiki w Stanach Zjednoczonych i chyba najbardziej charakterystyczną, a wszystko to za sprawą Pani Maria Longworth Nichols (później Pani Bellamy Storer, Jr.), która swoją wręcz Haremną pracą stworzyła wyjątkowy styl produktów. W tamtych czasach w okręgu Cincinnati, Ohio nie było zbyt wielu artystów wsparcie więc udzielił Benn Pitman z Cincinnati School of Design, który wspólnie z Maria Longworth Nichols stworzył grupę dekoratorów. Ich prace były tak dobre, że zostały wystawione na Centennial Filadelfii w 1876 roku przez co zostali wyróżnieni i zauważeni przez wystawców z
Japonii, którzy postanowili importować do siebie glinę z Ohio, bo jakościowo była niespotykanie dobra. Po tym wydarzeniu ojciec Marii kupił mała opuszczona fabrykę i wyposarzył ją niezbędny sprzęt do produkcji ceramiki. W 1880 roku Rookwood rozpoczęło produkcję. Początkowo biznes nie szedł zbyt dobrze. Maria ciągle ulepszała technologię lazurowania i formowania. W pierwszym roku maleńka manufaktura w swojej sprzedaży posiadała tylko czajniki i dzbanki. W 1883 roku Maria zatrudniła Williama Wattsa Taylora na stanowisko kierownika manufaktury. William prężnie rozwijał produkcję aż do 1889 roku kiedy stała się w pełni samowystarczalna i przynosiła znaczny dochód przekształca ją na spółkę stając się prezesem. Produkcja skupia się na eleganckim stylu sięgając do korzeni, z którego manufaktura stała się sławna. Artyści pracujący w fabryce byli bardzo utalentowani, a zdobienia były wykonywane pod okiem kontroli jakości każdego szczegółu. Jednym z nich o którym warto wspomnieć był Ketaro Shirayamandi, który przeniósł się z Japonii na prośbę Artusa Van Briggla innego dekoratora, późniejszego właściciela manufaktury w Colorado Springs.
William WattsaTaylor umiera w 1913 roku śmiercią nagłą. Rookwood trafia z powrotem do Marii Nicols i pozostaje w rękach jej rodziny do 1960 roku kiedy to Herschede Hall Clock Co. kupuje fabrykę i przenosi ją do Starkville. Sygnatury były zróżnicowane i po 1886 rokiem sygnatury towarowe zostały ujednolicone w znak odwrotnych „R” i „P”.. W 1900 roku dodano w dolnej części rzymski liczebnik.