Historia Giesche | Bogudziece – Katowice

Historia Giesche Bogucice sięga roku 1920, kiedy w Szopienicach rozpoczęła działalność Oberschlesische Porzellanfabrik Gebhard & Barabasch. W tym samym roku zakład kupił Richard Czuday, a w 1921 r. zmieniono jej nazwę na Elektroporcelana S.A.
W 1923 roku większościowy pakiet w spółce uzyskali spadkobiercy Georga von Giesche (bracia Czuday – 49% i Giesche S.A. – 51%), a dwa lata później fabryka została przeniesiona do Bogucić, gdzie działała pod nazwą Fabryka Porcelany Giesche. Początkowo, dyrektorem fabryki był Ryszard Czuday i on też prowadził budowę i zajął się adaptacją budynków po byłej wytwórni pasz w Bogucicach, przystosowując je do produkcji porcelany. Fabryka usytuowana była wzdłuż linii kolejowej. Wytwórnia posiadała sześć pieców okresowych tzw. ulowych do wypalania wyrobów porcelanowych na biskwit i piece muflowe do wypalania dekoracji. Fabryka rozpoczęła swoją działalność od produkcji naczyń użytkowych oraz porcelany technicznej i laboratoryjnej (produkowano m.in.: izolatory, bezpieczniki, rolki izolacyjne i rozetki).
W 1926 roku nowym udziałowcem firmy został amerykański koncern Harrimana. Fabrykę rozbudowano i zmodernizowano. Dokonano też wielu zmian organizacyjnych. W 1929 roku Richard Czuday odszedł z firmy i założył własną wytwórnię porcelany w Bykowinie, a fabryka w Katowicach zyskała nową nazwę GIESCHE Fabryka Porcelany S.A (Giesche Porzellanfabrik AG.). W tym czasie zmechanizowana fabryka posiadała już 9 pieców i zatrudniała 650 pracowników.
Przez cały okres międzywojenny fabryka należała do wiodących producentów w branży, skutecznie konkurując z innymi fabrykami porcelany, takimi jak te w Ćmielowie i Chodzieży, a także z importowanymi wyrobami z Dolnego Śląska.
W latach 30. i 40. XX wieku fabryka produkowała nadal porcelanę użytkową i techniczną, natomiast w połowie lat 40. XX wieku produkcją wiodącą zakładu była porcelana stołowa. Produkowano serwisy obiadowe, kawowe do herbaty: sześciu-, dwunastoosobowe i dwuosobowe, komplety składające się z wielu zestawów, komplety na produkty sypkie i przyprawy (cukier, sól itp.), pojedyncze naczynia np. na chleb lub ciastka, lub dość rzadko spotykane naczynia do podgrzewania dań. Produkowano również zestawy okolicznościowe, które w zależności od potrzeb składały się z różnej liczby naczyń.
Cechą charakterystyczną zestawów produkowanych przez Giesche były dekoracje upamiętniające jakieś wydarzenie: 25. rocznica powstania danego zakładu, ćwierćwiecze pracy w jakieś instytucji, czy srebrne gody. W fabryce wyprodukowano również komplet obiadowo-kawowy dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fragmenty tej porcelanowej zastawy, zostały odnalezione w 2008 roku i znajdują się obecnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zastawy stołowe produkowane były w wielu wersjach kolorystycznych np. w tonacji białej i kości słoniowej. Cechowała je różnorodność. Niektóre były bardzo dekoracyjne, a inne skromne, co oczywiście miało wpływ na cenę – były droższe i tańsze zastawy. Fabryka dawała możliwość zakupu swoich wyrobów swoim pracownikom, porcelanę słabszej jakości sprzedawała po przystępnych cenach. Wiele wyrobów porcelanowych, które wcześniej były traktowane, jako luksusowe, trafiło do codziennego użytku w rodzinach robotniczych. W śląskich domach jeszcze dziś można zobaczyć egzemplarze produkowanej przed II wojną światową porcelany Giesche.
W czasie II wojny światowej fabryka nadal działała i przeszła pod zarząd niemiecki. W 1945 roku, z powodu działań wojennych zakład przerwał produkcję. Po zakończeniu wojny, kontrolę nad fabryką przejęły polskie władze. Od 1955 roku zakład działał, jako Bogucice Fabryka Porcelany. Do 1952 roku stosowano przedwojenną sygnaturę “Giesche” Fabryka Porcelany S.A.
Po 1952 roku fabryka nosiła nazwę Zakłady Porcelany Bogucice. W tym czasie zniszczono około 85% infrastruktury intelektualnej fabryki (modele, fasony, rysunki techniczne i modelarskie), zastępując ją nowymi. W latach 1952–1993 fabryka sygnowała swoje wyroby “Porcelana Bogucice”.
W 1994 roku, w związku z widmem bankructwa, fabryka została zamknięta. Wykupiona została przez Porcelanę Śląską Sp. z o.o. Zrobiono generalny remont zakładu. Zmieniono też charakter produkcji z technologii ręcznej, czyli tzw. mokrego formowania, na bardziej ekonomiczne prasowanie izostatyczne na zimno. Wymieniono też stare, energochłonne piece do wypalania dekoracji. Na początku 1995 roku wznowiono produkcję.
W okresie od 1994 do 2009 Porcelana Śląska Sp. z o.o. oferowała produkty w różnych przedziałach cenowych – od wyrobów luksusowych, po wyroby tańsze dla mniej zamożnych klientów.

Do momentu ogłoszenia upadłości (rok 2009), wytwórnia produkowała pod nazwą “Porcelana Śląska”, używając także w połowie lat 90. XX wieku sygnatury “Giesche”
W 2012 roku kompleks historycznej fabryki porcelany został kupiony przez nową spółkę Porcelana Śląska. Działa tu również Fundacja Giesche, która organizuje w tym miejscu Park Przemysłowo-Technologiczny PORCELANA ŚLĄSKA PARK.
Cały teren fabryki jest porządkowany, a kolejne elementy remontowane. Pojawił się sklep z porcelaną, sklepy z wyposażeniem wnętrz, można skorzystać z porad architektów. Są też Centrum Dizajnu i Galeria Giesche, w której organizowane są imprezy kulturalne.
Plastycy współpracujący z firmą stworzyli wiele niepowtarzalnych wzorów, kładąc szczególny nacisk na piękno, elegancję i harmonię. Kontrakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych sprawił, że porcelana z Bogucic znalazła się na stołach wszystkich polskich placówek dyplomatycznych kontynuując poniekąd tradycję, gdyż już w okresie międzywojennym polskie placówki dyplomatyczne były zaopatrywane przez fabrykę Giesche.
Dziś BGH Network S.A tworzy piękne kolekcje wyrobów z porcelany wzorując się na najnowszych trendach we wzornictwie przemysłowym, które zyskują uznanie wśród nabywców w kraju i poza jego granicami. W jej ofercie znajdują się ekskluzywne wyroby porcelanowe, m.in. komplety poświęcone wybitnym polskim muzykom i kompozytorom oraz zestawy prezentujące arcydzieła polskiego malarstwa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

źródła:
http://www.porcelanabogucice.pl/
https://dziennikzachodni.pl/fabryka-porcelany-giesche-okruchy-slaskiej-porcelany-zdjecia-z-opuszczonej-fabryki/ar/629555
http://www.theoldstuff.com/pl/sygnatury-porcelany/category/22-sygnatury-giesche-bogucice
https://pl.wikipedia.org/wiki/Porcelana_%C5%9Al%C4%85ska